Które postacie z Gwiezdnych wojen są najbardziej rozpoznawalne? To chyba wszystko. Ale Darth Vader i DROID R2-D2 są bez wątpienia jednymi z najbardziej kolorowych bohaterów fantastyki wszechczasów. Co się stanie, jeśli je połączymy?

Odpowiedź na to pytanie została udzielona w VI części słynnej sagi: R2-Q5 – imperialny Droid-astromechanik i, w niepełnym wymiarze godzin, Szpieg.

A faceci z Sphero, którzy dali światu już wiele kultowych interaktywnych zabawek, uzupełnili swoją kolekcję Star Wars i tego robota, który jest sterowany ze smartfona za pośrednictwem specjalnej aplikacji.

Na ekranie smartfona można również zobaczyć słynne wiadomości holograficzne („Pomóż mi, Obi Wan!”), rzutowane na dowolne powierzchnie za pomocą technologii rozszerzonej rzeczywistości.

Co potrafi interaktywny R2-Q5? Poruszaj się i kręć „głową”, a także wydawaj słynne dźwięki, na pewno nie jest gorszy niż prototyp ekranu.

A zwinność tego droida zazdrościłaby aktorom, którzy musieli grać astromechów w oryginalnej trylogii ZV. Inteligentna zabawka jest również wyposażona w wiele czujników, które zapewniają bezpieczeństwo robota: aby podjąć inicjatywę, aby zejść ze stołu, na pewno nie będzie. R2-Q5 może również wchodzić w interakcje z innymi inteligentnymi robotami Sphero w Gwiezdnych wojnach, z każdym na swój sposób.

Droidy potrafią nawet rozpoznać Filmy STAR WARS, reagując na pewne momenty. Czy warto przejrzeć ulubioną historię w takiej firmie?

Połączenie ze smartfonem odbywa się za pomocą Bluetooth, Zasięg w tym przypadku rozszerzony do 30 metrów. Podobnie jak w przypadku innych inteligentnych zabawek Sphero, funkcjonalność może być rozszerzona poprzez samodzielne programowanie poleceń poprzez markowe wieloplatformowe (dostępne dla komputerów stacjonarnych i mobilnych, a także bezpośrednio i przeglądarki Chrome) aplikacja Sphero EDU App, jednocześnie ucząc się podstaw języka JavaScript.

Tak więc zabawa z zabawką może przekształcić się w użyteczną wiedzę, która na pewno nie będzie zbędna, a osiągnięcia mogą być dumnie chwalić się, publikując filmy z wynikami na YouTube.

R2-Q5 nie wyróżnia się dużą prędkością, ale jest bardzo zwinny robota. Można go ładować bezpośrednio z komputera lub dowolnej ładowarki sieciowej za pomocą kabla micro USB. Czas pracy przy pełnym naładowaniu wynosi około 1 godziny.